,

WiFi Tahtından Edebilicek Sistem LiFi Nedir?

lifi logo image

WiFi yıllardır süregelen bir şekilde her kullanıcı tarafından bilinmekte. Pekiya LiFi hiç duydunuz mu?

Uzun yılladır kullanılan WiFi 802.AC desteği ile Gigabitleri görebilicek duruma gelmişti. Her ne kadar WiFi her geçen yıl daha yüksek verimlilik sunsada söylentiler sonunda LiFi teknolojisine geçiceğimizi gösteriyor.

Peki ya nedir bu LiFi ?

LiFi temelinde WiFi ile aynı olsada aralarında ufak tefek farklar mevcut. LiFi teknolojisi radyo sinyali yerine verileri kablosuz aktarmada LED ışığı kullanıyor.

Geçmişte bantlar arasında 2.4 Ghz frekansında olan kirlilik sebebi ile sinyallerde bozulmalar kirlenmeler meydana gelmişdi. İlerleyen dönemlerde 5 Ghz bağlantısındada bu problemlerin olacağı aşikar olduğu için LiFi devreye girecek.LiFi  WiFi den daha yüksek verimli ve güvenli olması saniyede 224 gigabayt destek vermesi, 25 adet filmi sadece bir saniyede indirme imkanı sunuyor, ayrıyetten LiFi’ın WiFi’ye oranla 1000 kata kadar yüksek yoğunluğu kirlenmeden taşıyabilmekte.

İlerleyen dönemlerde LiFi en büyük avantajı şehirdeki ışıklar olabilir. sokak ışıkları bile LiFi ağına kullanıma geçmesi durumunda yolda yürürken internete sürekli bağlı kalabilmek mümkün olabilir.

+1 = Ben Okayim | 0 = Valla Etkisizdi | -1 = Yok Olmamış

1 point
Upvote Downvote

Total votes: 1

Upvotes: 1

Upvotes percentage: 100.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Nvidia Dünya’nın En Güçlü Ekran Kartını Tanıttı. 12 GB Titan V

Exynos 9810’mu Snapdragon 845’mi