,

Nasa Yeni Avcısını Fırlattı 

NASA güneş sistemi dışında yeni gezegenleri keşfetmek için yeni bir uydu fırlattı. NASA’nın TESS isimli yeni ötegezegen ötegezegen kaşifi için uzaya fırlatıldı. 

Güneş sistemi dışında 200 binden fazla yıldızı izleyerek gezegenleri keşfedecek. İlk ötegezegen 1992 yılında bulunmuştur. İnsansız uzaya fırlatılan Kepler telesopu binlerce öte gezegen keşfetti. Dokuz yıldır göre yapmakta olan Kepler teleskopu günümüzde de hala çalışabilir konumda olup düşük kapasite ile işlem yapabilmektedir. Kepler telefkopunun yavş yavaş işlevini yitirip devre dışı kalması beklenmektedir.

MIT Kavli Astrofizik, uzay araştırmaları enstitüsü ile NASA iş birliği yaparak Tess’in yegane görevi güneşe yakın olan ve en parlak yıldızları iki yıl boyunca gözlemlemek. Asıl görevi ile birlikte Kepler’in gözlem yaptığı alandan 400 kat büyük bir uzay boşluğunda yıldızlara ait yeni bilgilere ulaşmak. Tess her bölgeyi 27 gün boyunca izleyecek ve izleyeceği tüm bölge 26 parçaya ayrılmıştır. Uzaya yerleştiği zaman ötegezegenler üzerinde yapacağı araştırmada yıldız parlaklığı, yüzey engebe ölçümleri işlemlerini gerçekleştirecek. Daha sonra bilim adamları tarafından bu ölçümler verilere çevirilecek.

Tess’i uzaya fırlatan SpaceX Falcon 9 ise dünyaya geri döndü. Bu roketin dünyaya tek parça sağlam dönmesi olayı ise 24. başarı inişini gerçekleştirmiş oldu. Bakalım bizi neler bekliyor. Fırlatma videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

+1 = Ben Okayim | 0 = Valla Etkisizdi | -1 = Yok Olmamış

1 point
Upvote Downvote

Total votes: 1

Upvotes: 1

Upvotes percentage: 100.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Yeni Yaşı İçin Harika Görüntüler Hubble’dan

Oreo Güncelleme Tarihi Ortaya Çıktı!