,

Marina Abramoviç 

Marina Abramoviç 70’lerden günümüze 40 senelik kariyerinde bedeninin sınırlarını zihnin imkanlarıyla zorlayan, izleyici kitlesiyle ilişkisini uç noktalara taşıyan dünya çapında Sırp bir performans sanatçısı.

Marina Abramoviç: Sanatçı Aramızda adlı belgesel LGBT Dayanışma Derneği Pembe Hayat’ın düzenlediği ve halen devam etmekte olan KuirFest 2013‘ün programında yer alıyor.

Sundance, San Francisco, Atina ve Valladolid gibi saygın festivallere katılmış, Berlin ve Saraybosna’da seyirci ödülü kazanmış olan yapım provokatif sanatçının 2010 yılında New York Modern Sanat Müzesi MoMA’da gerçekleştirilen retrospektifinden yola çıkarak ayrıntılı bir portresini çiziyor.

Tito Yugoslavyasında büyümek

1946 doğumlu Marina’nın ebeveyni II. Dünya Savaşı sırasında faşistlere karşı mücadele vermiş olan partizanlardı, hatta babası Vojo harpten sonra milli kahraman ilan edilmişti. Babanın aileyi terk etmesini müteakip annesi Danica60’lı yılların ortalarında Belgrad’daki Devrim ve Sanat Müzesi’nin müdürlüğünü yapmaya başlamıştı, fakat eve hakim olan disiplin azalmadığı gibi Marina’ya uygulanan, geceleri en geç saat 10’da eve dönme kuralı genç kadın 29 yaşına varana kadar sıkıca sürdürülüyordu.

1965-70 yılları arasında Yugoslav başkentinin Güzel Sanatlar Akademisinde eğitim görmüş olan sanatçı o yıllarda yaşadığı durumu bir çılgınlık olarak hatırlıyor ve kendini kesme, kırbaçlama, hatta yanarak ölme tehlikesiyle karşı karşıya kalma gibi olayların kesinlikle gece saat onda eve kapanmadan önce yaşandığını söylüyor.

Her şeye rağmen, zaman içinde hareketsizlik, sessizlik ve dayanıklılık konusunda da uç noktalara varacak olan sanatsal deneylerinde Marina aldığı sıkı eğitimin katkısını asla inkar etmiyor ve isyankarlığıyla birleştiğinde enerjisinin nelere kadir olduğunu günümüzde bile ispatlamaya devam ediyor.

Daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirisiniz! 

+1 = Ben Okayim | 0 = Valla Etkisizdi | -1 = Yok Olmamış

1 point
Upvote Downvote

Total votes: 1

Upvotes: 1

Upvotes percentage: 100.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Yengeç Burcu

Duygulandım :D