,

Bu Ses Dünya’nın Derinliklerinden Geliyor

Bilim adamları Dünya’mızın diplerinden gelen değişik ve merak uyandıran uğultular kaydettiler.
Dünya’mızın çok düşükte olsa frekanslı titreşim sinyali yaydığı bilindik bir gerçek, yanlız bu sesi 1959 yılında başlattıkları çalışmadan  ancak ve ancak 1998 yılına doğru kanıtlayabilmişti.

O günden bu güne sismometre adı verilen cihazlar kullanılarak bu sesleri kaydetme girişiminde bulunuldu. Bilim adamları bu düşük frekansları kaydetmek için denizin derinliklerine bile indiler.

Bilim adamları 2012 ve 2013 yıllarında Madagaskar’da okyanusun dibine 57 tane sismometre yerleştirdi ve veriler topladı. Yer çekimi ve anlık çakışmalar gibi dalgaları ayırt etmek için birçok yöntem kullanan bilim adamları elektirik ve elektronik dalgalanmalarıda devreden çıkartarak depremin sebeb olduğu faaliyetlerdede birçok düzenlemede bulundular. Bunca ayırma ve ayırtetme işleminden sonra Dünya’mızın doğal titreşimini en yüksek 4.5 milihertz olarak kaydettiler.

Bu tarz sesleri  duymamız mümkün değil tabiki, çünkü insanlar 20 hertz’den yüksek titreşimleri duyma yetisine sahip. Doğal yayılan bu titreşimler bizim duyabileceğimizden yaklaşık 10.000 katı kadar daha küçük. Bu doğal uğultu ve titreşimlerin deniz tabanındaki incelemelerde keşfedilmesinden dolayı ve Dünya’mızın sularla çevrili olmasından bu seslerin tüm Dünya boyunca var olabileceğine inanılıyor.

 

+1 = Ben Okayim | 0 = Valla Etkisizdi | -1 = Yok Olmamış

0 point
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

LG V30+ PLUS DÜNYA’YA AÇILIYOR

Nvidia Dünya’nın En Güçlü Ekran Kartını Tanıttı. 12 GB Titan V