,

Araba Motorunun Ciğeri Nasıl Açılır

Halk dilinde aracının ciğeri açma yöntemi genelde yanlış anlaşılmıştır. Arabanızın sıfır morundan daha fazla performans almak için kullanılan yöntemler belirli şekilde ve durumda kullanılmadıkca arabazına zarar vermektedir. Yeni araç motorları silindir ile pistonların dengeli şekilde çalışması ve fazla ısıtılıp zorlanmadan kullanılması gerekmektedir.

Bu duruma Rodaj adı verilmektedir.Rodaj süresinin nasıl olduğu nasıl kullanıldığı, aşınmanın ne boyutlarda nasıl olduğu önemlidir.Rodaj mümkün olduğunca uzun zamanda ve en az yükte yapılmalıdır. Bu süre oratalama binbeşyüz ila ikibinbeşyüz kilometre civarındadır.

Bu kilometreye kadar yüksek devirlerde zorlama yapmak, hızlı ve çabuk kalkış yapmak, vites ufaltarak devir yükseltmek ve hızlanmaya çalışmak, Aniden durmaya çalışmak, yüksek devirde sürekli olarak kullanılmaktan kaçınılmalıdır.

Rodaj süresince motoru ne kadar koruyabilirseniz, gelecekte hem daha yüksek verimlilik sunar, hemde çok daha az sorun çıkartır. İyi yapılan rodaj arabanın kullanım süresini, güvenlik seviyesini ve ekonomikliğine ciddi katkı sağlar.

Rodajda kesinlikle yapılmaması gereken en önemli madde gaza sonuna kadar asla yüklenmemektir.
Pistonlar mikroskobikde olsa tam düz şekilde olmadıkları için metal metale sürtünme yaratır ve aşınma meydana getirir.

+1 = Ben Okayim | 0 = Valla Etkisizdi | -1 = Yok Olmamış

0 point
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Elon Musk, Yeni Ve Gizli Bir Roket Gönderiyor

Dizel Motor İle Benzinli Motor Arasındaki Farklar