,

Akıllı İğne…

Hastalar için ameliyatların ağrısız ve hızlı bir şekilde geçmesi bakımından, akıllı cerrahi teknolojileri ciddi bir öneme sahip. Teknoloji araştırmacıları, akıllı bir cerrahi iğne icat etti ve ultrasonik görüntüyü gözlemleyebildi.

Londra Üniversiteleri araştırmacıları, akıllı cerrahi iğnenin gelişmesi adına bir proje düzenledi ve üzerinde yoğunlaşarak, güzel bir el birliği ile optik ultrason iğnesini gözler önüne serdi. Bu akıllı iğnenin asıl amacı olarak; kalbin dokusunu anlık olarak göstermesini sağlıyor. Ayrıca, akıllı cerrahi iğne sayesinde, hastaların ameliyatlarının normal bir ameliyata göre daha hızlı ve daha doğru yapılmasına olanak tanıyor.

Normal iğnelere göre çok daha farklı olarak üretilip tasarlanan akıllı cerrahi iğnesinin bir diğer özelliği ise içine bir fiber optik yerleştirildiğinde çalışmasıdır. Akıllı cerrahi iğnesi, ışık darbeleri yayar, hafif ve yumuşak dokulardan yansıyarak ultrasonik görüntü verir. Akıllı iğne, 2 cm yakınlığa kadar yüksek çözünürlüklü bir görüntü veriyor. Hayvanlar üzerinde test edilip başarılı bir sonuç alan iğne önümüzdeki günlerde insanlar üzerinde kullanıma geçilmesi bekleniyor.

 

Fiber iğne hakkında ne düşünüyorsunuz?

+1 = Ben Okayim | 0 = Valla Etkisizdi | -1 = Yok Olmamış

0 point
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Diyabet Hastalarına Özel Kılıf Geliştirildi

Eski Çağlarda Kullanılan Eşyalar Uzaydan Gelen Demirle Yapılmış